10 grudnia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. Głównym tematem była ocena pracy nauczycieli oraz potrzeba odbiurokratyzowania pracy szkoły.

Przedstawiciel ZNP przypomniał, że Związek Nauczycielstwa Polskiego już na etapie projektu nowelizacji Karty Nauczyciela w zakresie oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli  miał krytyczny stosunek do proponowanych zmian. Zwracał przede wszystkim uwagę na fakt, że projektowane zmiany tworzone były bez należytych konsultacji, a sposób ich procedowania (bardzo szybkie tempo) nie gwarantował dojścia do właściwych rozwiązań.

Czas pokazał, że nasze obawy były uzasadnione. Trwające prawie rok dyskusje spowodowały rezygnację resortu z regulaminów wskaźników oceny pracy nauczycieli. Decyzję tę ZNP przyjął z zadowoleniem. Nie oznacza to jednak zakończenia dyskusji nad nową formułą oceny.

Na dzisiejszym spotkaniu ZNP zgłosił postulaty dotyczące potrzeby modyfikacji pozostałych rozwiązań. Dotyczą one w szczególności wymagań podlegających ocenie (kryteria).

Ponadto rozważony zostanie  podnoszony przez ZNP postulat w sprawie doprecyzowania art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela dotyczącego tzw. zajęć i czynności statutowych.

ZNP zgłosił również potrzebę nowelizacji Karty Nauczyciela w celu objęcia dodatkiem za wyróżniającą pracę nauczycieli na wszystkich stopniach awansu.

Nasze propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem ministra. Ustalono, że prace w tym zakresie zakończą się do 30 kwietnia 2019 roku – tak, aby zmiany weszły w życie z dniem 1 września 2019 r.

Związek po raz kolejny przypomniał też o postulacie dotyczącym wzrostu nakładów na oświatę, w tym wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.