Marszałek Sejmu RP 20 lutego 2020 r. wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu „Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej popierającego projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela”. Fakt ten oznacza, że możemy zbierać podpisy! #Inicjatywa2020

Propozycja ZNP dotycząca zmian w systemie wynagradzania nauczycieli

Podstawowe założenia:

  1. Odejście od arbitralnego ustalania wynagrodzenia nauczycieli na poziomie centralnym.
  2. Zobiektywizowanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli poprzez uzależnienie ich od aktualnego stanu gospodarki narodowej.
  3. Zachowanie systemu średnich wynagrodzeń z jednoczesną zmianą sposobu jego ustalania.
  4. Zachowanie systemu średnich wynagrodzeń:
    • zabezpieczy faktyczną dostępność innych składników wynagrodzenia nauczycieli wskazanych w art. 30 ust. 1 KN,
    • ujednolici wysokość wynagrodzeń nauczycieli w skali kraju,
    • utrzyma konieczność corocznego przeprowadzania analizy osiągania średnich wynagrodzeń,
    • utrzyma prawo do dodatku uzupełniającego.
  5. Likwidacja kwoty bazowej dla nauczycieli określanej corocznie w ustawie budżetowej.
  6. Zastąpienie kwoty bazowej dla nauczycieli określanej corocznie w ustawie budżetowej kwotą przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale roku poprzedzającego w gospodarce narodowej.
  7. Wprowadzenie kwoty przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale roku poprzedzającego w gospodarce narodowej jako podstawy do:
    • ustalenia kwoty bazowej na potrzeby obliczenia stawek średniego wynagrodzenia na poszczególnych stawkach awansu zawodowego,
    • ustalenia kwoty wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym,
    • ustalenia kwoty wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela stażysty z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym.

Szczegółowe założenia:

  1. Proponuje się następującą formułę średniego wynagrodzenia:
    • nauczyciel stażysta – 90% przeciętnego wynagrodzenia* – 4438,43 zł
    • nauczyciel kontraktowy– 100% przeciętnego wynagrodzenia* – 4931,59 zł
    • nauczyciel mianowany – 125% przeciętnego wynagrodzenia* – 6164,48 zł
    • nauczyciel dyplomowany– 155% przeciętnego wynagrodzenia* – 7643,96 zł

    * przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2019 roku – 4931,59 zł

  2. Stawki wynagrodzenia zasadniczego nadal będzie ustalał corocznie w rozporządzeniu minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, proporcjonalnie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego i poziomach wykształcenia.
  3. Ustalając stawki wynagrodzenia zasadniczego w rozporządzeniu minister właściwy do spraw oświaty i wychowania będzie ograniczony w zakresie dwóch stawek w tabeli płac, gdzie wysokość wynagrodzenia będzie ustalona ustawowo:
    • kwota wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosić będzie co najmniej 100% przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale roku poprzedzającego w gospodarce narodowej,
    • kwoty wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela stażysty z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosić będzie co najmniej 73% przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale roku poprzedzającego w gospodarce narodowej.
  4. Zmiana sposobu ustalania stawek wynagrodzenia zasadniczego pozwoli na zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego średnio o 20% w odniesieniu do stawek obowiązujących na dzień 1 września 2019 r.

Uwagi:

  1. Jak wspomniano powyżej – podstawowym celem zmiany systemu wynagradzania jest osiągnięcie celu w postaci odejścia od arbitralnego ustalania przez polityków wynagrodzenia nauczycieli na poziomie centralnym.
    W związku z tym nie podjęto próby oparcia nowego systemu o kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które ustalane jest w sposób negocjacyjny, na poziomie centralnym.
  2. Punktem odniesienia jest przeciętne wynagrodzenie w III kwartale roku poprzedzającego w gospodarce narodowej, ponieważ jest ono ogłaszane w listopadzie, co umożliwia obliczenie i uwzględnienie kwot wynagrodzeń nauczycieli w projekcie ustawy budżetowej na kolejny rok.
  3. Kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok, jak również kwota przeciętnego wynagrodzenia za IV kwartał ogłaszane są przez Prezesa GUS dopiero w lutym kolejnego roku kalendarzowego, co uniemożliwia obliczenie i uwzględnienie kwot wynagrodzeń nauczycieli w projekcie ustawy budżetowej (wówczas budżet jest już uchwalony).

[gview file=”https://www.zamosc.znp.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/Projekt-nowelizacji.docx”]