28 kwietnia 2022 r. Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela zakładające podwyżkę nauczycielskich wynagrodzeń o 20 proc.

W głosowaniu senackich poprawek wzięło udział 449 posłów.:

  • za odrzuceniem pomysłu 20-procentowej podwyżki dla nauczycieli było 231 posłów (z PiS w tym również minister edukacji, Konfederacji, Kukiz’15 i poseł niezrzeszony),
  • a przeciw zagłosowało 218 posłów (125 z KO, 43 z Lewicy, 22 z Koalicji Polskiej, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, Kukiz’15, Polskie Sprawy, PPS i poseł niezrzeszony).

Nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła w tym głosowaniu 225 posłów.

Zgodnie z poprawką – wprowadzoną z inicjatywy ZNP – nauczyciele mieliby otrzymać nie 4,4 proc., ale 20 proc. podwyżki. Senat zabezpieczył też w budżecie państwa 10 mld zł potrzebnych na tę operację.

– Decyzja Sejmu wyrażona w tym głosowaniu, moim zdaniem, absolutnie nosi znamiona antyedukacyjnej. Chcielibyśmy, żeby wszyscy w Polsce mieli świadomość jaki los edukacji zgotują posłowie, którzy głosowali przeciwko nauczycielom. Przypomnę tylko, że średnia wieku nauczyciela w Polsce to jest prawie 50 lat, to znaczy, że jedno pokolenie wypadło z zawodu – komentuje prezes ZNP Sławomir Broniarz w rozmowie z Głosem Nauczycielskim. – Bez wątpienia ZNP nie zamierza rezygnować z walki o godne zarobki nauczycieli, bo jest to jedyna droga do utrzymania poziomu edukacji w Polsce na wysokim poziomie.

Cała rozmowa tutaj: Sławomir Broniarz: Antyedukacyjna decyzja Sejmu. ZNP nie zrezygnuje z walki o godne zarobki nauczycieli – Głos Nauczycielski (glos.pl)

Relacja Głosu z głosowania w Sejmie: Posłowie PiS odrzucili 20-procentowe podwyżki dla nauczycieli. “Degradujecie zawód nauczyciela” – Głos Nauczycielski (glos.pl)