Szanowne Koleżanki i Koledzy,
13 czerwca 2019 r. Sejm znowelizował ustawę Karta Nauczyciela. Zmiany wprowadzone od 1 września 2019 r. to między innymi:
- powrót do oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli sprzed września 2018 r. (postulat ZNP od 2017 r.),
- wprowadzenie nowego świadczenia dla nauczyciela stażysty w wysokości 1000 złotych,
- podwyższenie średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 września do 31 grudnia 2019 r.,
- określenie minimalnej wysokości dodatku (na poziomie 300 złotych) z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy.
Podczas procedowania w Sejmie projektu ustawy nowelizującej Kartę Nauczyciela, ZNP domagał się:
- skreślenia regulacji o czasowym obowiązywaniu wzrostu wynagrodzeń, ponieważ zapis w Karcie Nauczyciela mówi tylko o podwyżkach od września do grudnia br.,
- ustawowych gwarancji (w postaci zmiany ustawy budżetowej) zabezpieczających środki finansowe na wzrost wynagrodzeń,
- objęcia dodatkiem za wychowawstwo nauczycieli przedszkoli (w wyniku naszych działań prawo do tego dodatku zagwarantowane zostało nauczycielom przedszkoli w rozporządzeniu płacowym, jednak jego wysokość ustalana jest na poziomie samorządu),
- 18-godzinnego pensum dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu (postulat ten jest nadal aktualny).
Nieprawdą jest, że ustawa z dnia 13 czerwca 2019 roku “konsumuje” ustalenia rządu z “Solidarnością”. Korzystne dla nauczycieli regulacje, w tym powrót do „dawnej” oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli to efekt nacisku ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego (manifestacje, pikiety, sondaże). Również w wyniku naszych działań, w tym również podjętego przez środowisko nauczycielskie ogólnopolskiego strajku, nastąpił wzrost nauczycielskich wynagrodzeń.
Jednocześnie postulat ZNP dotyczący znaczącego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli pozostaje nadal aktualny. Domagamy się zwiększenia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2019 r. o 25 proc. wysokości obowiązujących obecnie minimalnych stawek.
Ponadto informujemy, że projekt budżetu państwa na 2020 rok zakłada utrzymanie tzw. kwoty bazowej na poziomie września 2019 roku, co oznacza zamrożenie wynagrodzeń nauczycieli. Deklaracje ministra edukacji w zakresie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w roku 2020 są więc bezpodstawne.
Warszawa, 11 września 2019 rok