5 października obchodzimy Światowy Dzień Nauczyciela!

Z tej okazji międzynarodowe organizacje nauczycielskich związków zawodowych – Education International i ETUCE – European Trade Union Committee for Education mają jedno przesłanie do rządów: Słuchajcie nauczycieli i nauczycielek, wzmacniajcie dialog społeczny z naszą grupą zawodową! Doceńcie głos nauczycieli i nauczycielek w tworzeniu nowej umowy społecznej dla edukacji!

#WorldTeachersDay

Przepracowani, niedoceniani i niedostatecznie wynagradzani, coraz więcej nauczycieli odchodzi z zawodu, który kochają i którego potrzebuje świat. Jednocześnie niewielu młodych ludzi chce zostać nauczycielami. Rezultatem jest globalny niedobór ponad 44 milionów nauczycieli, kryzys, który zagraża prawu do edukacji. To skłoniło nauczycielskie związki zrzeszone w Międzynarodówce Edukacyjnej (Education International) do globalnego wezwania do wzmocnienia tego zawodu.

W Światowym Dniu Nauczyciela podkreślamy potrzebę nawiązania ściślejszego dialogu społecznego z nauczycielami na całym świecie. Obchody w 2024 r. skupią się na motcie “Docenianie głosów nauczycieli: w celu zawarcia nowej umowy społecznej dotyczącej edukacji”. Temat ten podkreśla pilną potrzebę współpracy z nauczycielami w celu sprostania wyzwaniom, przed którymi stoją, ale przede wszystkim w celu uznania i skorzystania z wiedzy eksperckiej i wkładu, jaki wnoszą do edukacji.

Dołącz do globalnej kampanii wzywającej rządy do zaangażowania się w znaczący dialog społeczny z przedstawicielami zawodu. Oto jak możesz dodać swój głos.

Zabierz głos w mediach społecznościowych

Zabierz głos wspierający nauczycieli w sieciach społecznościowych. Skorzystaj z proponowanych postów i zdjęć poniżej i nie zapomnij o otagowaniu Education International, abyśmy mogli wzmocnić Twój przekaz:

Związek Nauczycielstwa Polskiego należy do 30-milionowej światowej społeczności zrzeszonej w Education International i ETUCE.

Światowy Dzień Nauczyciela (World Teachers’ Day) to międzynarodowe święto nauczycieli proklamowane przez UNESCO w 1994 roku. Upamiętnia podpisanie w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” #UNESCO.